Olejek słonecznikowy

słonecznikOlej słonecznikowy ma właściwości podobne do oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron. Nadal częściej spotyka się go w kuchni, mimo że świetnie nawilża, wzmacnia i nabłyszcza włosy. Jeśli chcesz mieć aksamitne w dotyku włosy, sięgnij po olej słonecznikowy.

Pewnie nie wiesz o tym, że słonecznik pochodzi z Hiszpanii. Olej słonecznikowy pozyskuje się przez mechaniczne tłoczenie na zimno jego nasion, którymi uwielbiamy się zajadać. Do celów spożywczych używa się oleju słonecznikowego rafinowanego o zmienionych proporcjach kwasów tłuszczowych.

Proces ten pozbawia go niestety wielu cennych składników odżywczych. Olej słonecznikowy kosmetyczny powinien być nierafinowany, jednak bardzo trudno taki znaleźć.

Co kryje w sobie słonecznik?

Olej słonecznikowy to źródło cennych witamin (m.in. E o działaniu antyoksydacyjnym). Zawiera ponad 60% kwasu linolowego, co sprawia, że jest idealny olejem do włosów zniszczonych. Zapewnia regenerację włosom wysokoporowatym, których łuski są odchylone i odsłaniają wrażliwy rdzeń włosa. Poza kwasami i witamina olej słonecznikowy ma jeszcze fosfolipidy, karoteny i woski. Wszystkie one nadają mu określonych właściwości.

Olej słonecznikowy – działanie

Naturalny olej słonecznikowy może królować nie tylko w kuchni. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry i włosów, choć jest niesłusznie niedoceniany jako składnik kosmetyków.

  1. Wnika do wnętrza zapewniają nawilżenie, odżywienie i wzmocnienie.
  2. Działa jak emolient, buduje zewnętrzną warstwę ochronną i wygładza.

Olej z pestek słonecznika na włosy

Bardzo często wykorzystuje się go w pielęgnacji włosów, ponieważ to właśnie im dodaje witalności. Poprawia kondycję przede wszystkim przez wzmocnienie włosów i uzupełnienie niedoborów składników odżywczych. Olej słonecznikowy na końcówki włosów poleca się bardzo często, ponieważ odżywia je i ochrania przed rozdwajaniem. Na całej długości włosów przynosi blask i wygładzenie. Świetny do włosów zniszczonych, z tendencją do łamliwości i wypadania.