Olejek pracaxi

pracaxiPrawdopodobnie pierwszy raz słyszysz o tym oleju i zastanawiasz się, jak poprawnie wymówić jego nazwę. Lepiej pomyśl, dlaczego olej pracaxi to ulubieniec ekskluzywnej marki Kerastase. Jakie są jego właściwości? Czemu warto stosować go w pielęgnacji włosów?

Olej pracaxi ma orzechowy zapach i jasnożółty kolor. Naturalny olejek pracaxi w temperaturze pokojowej przypomina w konsystencji wosk. Ma niesamowite właściwości pielęgnacyjne i lecznicze.

Co to jest pracaxi?

Pracaxi to zwyczajowa nazwa tropikalnej rośliny Pentaclethra macroloba rosnącej w wilgotnych i słonecznych rejonach Ameryki Południowej. To wiecznie zielone drzewo liściaste dorastające do 35 metrów wysokości. W okresie kwitnienia widoczne są na nim niewielkie kwiaty o fioletowych płatkach. Mimo że w jednym kwiatostanie jest około 200 kwiatów pojawia się z nich tylko jeden owoc. Właśnie z nasion ukrytych w tych owocach wytłacza się olej pracaxi.

Jak działa olej pracaxi?

Od wieków stosowany jest przez rdzenną ludność Amazonii, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Aktualnie olej pracaxi stosuje się jako skuteczny zamiennik sztucznych odżywek do włosów. Bardzo często jest składnikiem ekologicznych kosmetyków. Jakie ma właściwości?

  • Zapobiega nadmiernej utracie włosów i łysieniu.
  • Ułatwia rozczesywanie włosów, ponieważ je wygładza.
  • Ochrania końcówki przed rozdwajaniem się.
  • Działa przeciwzapalnie, łagodząc problemy skóry głowy.
  • Hamuje rozwój grzybów powodujących np. łupież.
  • Regeneruje uszkodzenia w strukturze włosów.
  • Nadaje pasmom jedwabisty połysk.

Co zawiera olej pracaxi?

Naturalny olej pracaxi nie bez przyczyny chętnie stosowany jest w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Zawiera nawet 6-krotnie więcej kwasu behenowego niż np. olej z orzeszków arachidowych. W jego składzie znajdziemy też silnie nawilżający kwas lignocerynowy, sporo witamin i minerałów niezbędnych włosom.