Olejek jojoba

Jojoba olejOlej z wiecznie zielonego krzewu jojoba (czyt. hohoba lub żożoba) świetnie spisuje się na zniszczonych włosach. Właściwie powinno się nazywać go woskiem, ponieważ tężeje wstawiony do lodówki. Jest remedium na wszelkie problemy z włosami, ponieważ zawiera idealne proporcje kwasów tłuszczowych omega oraz skwalan.

Skąd pochodzi? Olej jojoba pozyskuje się z nasion krzewu Simmondsia Chinensis i – wbrew nazwie – wcale nie pochodzi on z Chin. To roślina, która występuje wyłącznie w rejonach pustynnych Ameryki Środkowej. Drobne ziarna uprawianej ekologicznie jojoby kryją w sobie sporo oleju o bardzo cennych właściwościach.

Jak działa olej jojoba?

Olej jojoba ma postać płynnego wosku w złocistym odcieniu, który łatwo wsmarowuje się w skórę i dość szybko wchłania się nie pozostawiając uczucia tłustości. Jest to jeden z lżejszych olejów, który charakteryzuje się sporą stabilnością. Wnikając do najgłębszych warstw skóry, olej jojoba odżywia i wzmacnia. Ogranicza nadmierną utratę wody z komórek skóry i włosów, a jego budowa przypomina nieco naturalne składniki sebum. Dzięki temu olej jojoba do włosów reguluje przetłuszczanie się skóry i odpowiada za jej prawidłowe pH.

Olej jojoba na włosy:

  • zapobiega wysuszaniu się włosów, bo ochrania przed utratą wody,
  • łagodzi stany zapalne skóry głowy, dzięki czemu ogranicza np. łupież,
  • reguluje wydzielanie sebum, przez co zmniejsza przetłuszczanie się włosów,
  • ochrania przed wolnymi rodnikami, zapewniając włosom zdrowie,
  • usprawnia pracę mieszków włosowych, co działa na wzmocnienie włosów.

Stosowanie oleju jojoba

W niewielu olejach roślinnych możemy znaleźć rzadki kwas tłuszczowy omega-7 i tak perfekcyjną równowagę między kwasami omega-3 oraz omega-6. Właśnie dzięki temu olej jojoba do włosów sprawdza się idealnie. Można nakładać go na całą długość pasm, tylko na końcówki lub na skórę głowy. Świetnie się wchłania i pozostawia po sobie jedynie uczucie przyjemnej miękkości.