Olejek babassu

babassuOlej kokosowy króluje w kosmetyce jako wyjątkowo odżywczy olej spożywczy o działaniu leczniczym. Znajdziemy go w wielu produktach spożywczych i równie wielu kosmetykach. To jeden z najchętniej kupowanych olejów roślinnych, a mimo tego bardzo często wyszukujemy jego tańsze zamienniki. Jednym z nich jest olej z ziaren palmowca, który kryje się pod nazwą olej Babassu.

Czy olej Babassu to dobry zamiennik dla oleju kokosowego?

CENA/DOSTĘPNOŚĆ

Zdecydowaną przewagą oleju Babassu jest jego konkurencyjna cena, która może być nawet do kilku razy niższa niż w przypadku oleju kokosowego. Wszystko zależy od miejsca, w którym zdecydujemy się kupić produkt – w sieci na pewno będzie taniej. Wbrew pozorom, mimo że olej Babassu jest dość egzotyczny, nie jest trudno dostępny, a więc i w tym względzie olej kokosowy nie ma przewagi.

KONSYSTENCJA

Olej Babassu ma niemal identyczną formułę, co olej kokosowy. Oba produkty przypominają bardziej kremowe masło i dopiero po rozpuszczeniu ich konsystencja jest olejowa. Warto przy tym zaznaczyć, że olej kokosowy po roztopieniu jest lekko żółtawy, natomiast olej Babassu krystalicznie przezroczysty. Zarówno olej kokosowy i masełko Babassu rozpuszczają się w temperaturze oscylującej wokół 30 stopni Celsjusza, a więc roztapiają się już w kontakcie ze skórą. Sprawia to, że olej Babassu świetnie się aplikuje, szybko wchłania i nie pozostawia uczucia lepkości i tłustej warstwy.

ZAPACH

Ciężko stwierdzić, który olej wygrywa pod względem zapachu, bo odczucia w tym względzie są różne. Olej kokosowy ma intensywnie kokosowy zapach, który może się bardzo podobać, być obojętny albo niesamowicie irytować. Dla tych, którym przeszkadza kokosowy aromat odpowiedni będzie olej Babassu, ponieważ jest niemal bezzapachowy (ma delikatny, neutralny aromat).

SKŁAD

W oleju kokosowym i Babassu znajdziemy zestaw nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasy mirystynowy, palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy i linolenowy. W tłuszczu kokosowym znajdziemy 50% kwasu laurynowego odpowiadającego za właściwości oleju. W masełku Babassu jest go nieco więcej. Dodatkowo olej z ziaren palmowca jest bogaty w fitosterolewitaminę E oraz przeciwutleniacze.

WŁAŚCIWOŚCI

Jeśli chodzi o działanie obu olejów, mają jednakowe właściwości. Oba produkty świetnie nawilżają, odżywiają i sprawdzają się w pielęgnacji włosów i całego ciała. W przypadku oleju kokosowego można jeszcze mówić o działaniu aromaterapeutycznym, jednak (jak wspomniano wcześniej) nie każdemu będzie odpowiadał kokosowy zapach.